Jak využívat energii z fotovoltaiky naplno


Jak naložit s přebytky vyrobené energie? To je nejčastější otázka našich zákazníků poté, co jim nainstalujeme fotovoltaickou elektrárnu. Od jara do podzimu často elektrárna vyrobí více energie, než stihneme v daném čase spotřebovat. Nejefektivnější je vždy uchovat maximum energie, kterou vyrobíme, v domácnosti. Fotovoltaiku tak využíváme naplno a šetříme za energie nejvíc, jak se jen dá.




Baterie

Primárním a nejlepším způsobem je uložení přebytečné energie do fyzických baterií, které standardně instalujeme s fotovoltaickým systémem. Vyrobenou energii do baterií uložíte a můžete ji později využít kdykoliv během dne nebo noci. Další výhodou je, že ji máte k dispozici i během výpadku sítě, fyzické baterie tak slouží i jako záloha. Kapacitu baterií vybíráme na základě výkonu FVE a spotřebě domácnosti tak, aby se mohlo uchovat do nejvíce přebytečné energie na pozdější využití.


Ohřev teplé vody

Dalším způsobem, jak využít přebytky je do ohřevu teplé vody. Když k FVE systému nainstalujeme zařízení, například A-R Router nebo WattRouter, přebytky vyrobené energie můžeme využít na ohřev vody v bojleru a vodu ohřátou z odpoledního sluníčka můžeme spotřebovat i večer.



Wallbox

Nadbytek vyrobené elektřiny lze také využít pro nabíjení elektromobilu. K fotovoltaickému systému velmi často instalujeme dobíjecí bod pro elektromobil, tvz. Wallbox. Během nabíjení se dá nastavit několik různých módů, jako třeba ekologický mód, který zajistí nabíjení pouze z energie, kterou vyrobí fotovoltaika. Svůj automobil si také můžete dobít i z energie uchované v bateriích. 



No a pokud stále vyrábíme víc energie, než sami spotřebujeme, nezbývá nic jiného, než přebytky poslat do sítě.


Virtuální baterie

Jedním ze způsobů je virtuální baterie. Kdy pro uskladnění energie využijete distribuční síť. Jednoduše tam přebytky uložíte a pak je můžete zase čerpat. Není to ale tak výhodné jako baterie fyzická, protože musíte platit distribuční náklady a s elektřinou spojené poplatky a daně. Také vám nezajistí zálohu během výpadku sítě.



Elektřinu do sítě můžete přímo prodat některému z odběratelů. Buďto za fixní, nebo  spotovou cenu.



FIX

Fixní cena za kWh je předem domluvená, a tak máte vždy jistotu, kolik dostanete za přebytky zaplaceno. Můžete přebytky prodávat svému dodavateli, nebo si vybrat jako odběratele jinou společnost. Většina společností ale nabízí výhodnější ceny za výkup, pokud od nich zároveň elektřinu odebíráte.


SPOT

Při výkupu za Spotovou cenu elektřinu prodáváte za aktuální cenu elektřiny na burze, která se neustále mění.  Ve správnou chvíli můžete elektřinu prodat o mnoho výhodněji, je ale potřeba sledovat, jak se trh s elektřinou vyvíjí. Vyšší ceny výkupu bývají v ranní a večerní špičce. Při hezkém počasí, kdy fotovoltaika vyrábí velké množství energie, vzniká v síti nadbytek elektřiny, což sráží cenu výkupu dolů. Může se i výjimečně stát, že elektřina, bude mít při zápornou cenu, a vy za dodávku do sítě zaplatíte. 


Posledním, ale velmi efektivním způsobem, jak naložit s přebytky elektřiny, je jejich sdílení do jiného odběrného místa.